loader
تمامی محصولات ارائه شده در فروشگاه اینترنتی ایکس ویژن شامل ارسال و نصب رایگان می‌باشد

5 گام موثر در شست و شوی لباس با ماشین لباسشویی

ماشین های لباسشویی یکی از راحت ترین لوازم خانگی مورد استفاده در منازل هستند. با این حال ممکن است با شستشو با ماشین لباسشویی آشنایی نداشته باشید. در اوایل دوره ای که از آن استفاده می کنید، به آن عادت نداشته باشید. اگر لباس جدیدی تهیه کردید و می خواهید آن را بشویید، اما نمی دانید به چه نحوی، نگران نباشید. شما می توانید نحوه کار با ماشین لباس شویی را یاد بگیرید و از آن برای شستشوی انواع لباس ها استفاده کنید. برای شستشوی بهتر لباس ها در ابتدا باید جداسازی لباس ها را به درستی انجام دهید.

گام اول : به برچسب لباس ها دقت کنید

ابتدا برچسب های پشت لباس ها را برای مشاهده دستور العمل شستشو دقیق بررسی کنید. تقریبا اکثر لباس ها قابلیت شستشو در ماشین لباسشویی را دارند اما در هر صورت شما برچسب های دستور العمل شستشوی هر لباس را بخوانید. ممکن است برخی از لباس ها به دلیل شستشو در آب گرم، کوچک شوند. برخی از لباس های ظریف را به هیچ عنوان نباید با ماشین لباسشویی شست. بنابراین همیشه به برچسب پشت لباس ها توجه کنید. به نکات زیر جهت جداسازی لباس ها توجه کنید:

 • لباس هایی که برچسب “فقط شستشوی دستی” یا “فقط خشکشویی” دارند را کنار بگذارید.
 • در اکثر پیراهن‌ ها، برچسب ‌های مراقبت از لباس در سمت چپ داخلی پیراهن یا داخل ناحیه گردن قرار دارند.
 • در اکثر شلوار ها، برچسب های مراقبت از لباس در قسمت داخلی پشت شلوار قرار دارد.

گام دوم : جداسازی لباس ها بر اساس رنگ

رنگ لباس ها مخصوصا لباس های نو، هنگام شستشو در ماشین لباسشویی محو می شود. ممکن است این رنگ ها به سایر لباس های شما رنگ بدهد. مرتب سازی رنگ لباس ها بر اساس درجه بندی تیرگی آن ها صورت می پذیرد. علاوه بر مرتب سازی بر اساس درجه تیرگی شما می توانید لباس ها را با دقت بیشتری و بر اساس رنگ ها و به شکل زیر مرتب کنید:

 • کلیه رنگ ها با درجه تیره مانند مشکی، خاکستری، آبی، بنفش و قرمز.
 • کلیه رنگ ها با درجه روشن مانند سفید، صورتی، زرد، سبز و پاستلی.
 • رنگ های کاملا روشن مانند سفید
 • شلوار های جین با رنگ های تیره 

در نظر داشته باشید که از شستن لباس های سفید با سایر لباس ها خودداری کنید زیرا لباس های سفید سریعا رنگ میگیرند.

علاوه بر این لباس های جین، مخصوصا جین های تیره چون معمولا رنگ زیادی پس می دهند، بایستی جداگانه شسته شوند.

گام سوم : مرتب سازی بر اساس وزن

علاوه بر موارد فوق، می‌توانید با جدا کردن پارچه ‌های سنگین‌تر از سبک‌تر، لباس های خود را در برابر سایش در ماشین لباسشویی محافظت کنید. از آنجایی که لباس ها در حین شستشو با دیواره دیگ برخورد دارند، وزن بیشتر پارچه های سنگین ممکن است پارچه های سبک را خراب کند. همچنین در مواقع شستشو لباس های سبک و ظریف، تنظیمات گشتاور ماشین لباسشویی با مواقعی که لباس های سنگین تر را می شویید متفاوت است.

شست و شوی لباس با ماشین لباسشویی

سایر نکاتی که باید برای شستشو در نظر بگیرید به شرح زیر می باشند:

 • لباس های نازک و ظریف مانند لباس های زیر باید جداگانه شسته شوند.
 • پارچه های سنگین مانند شلوار های جین و کتان، حوله حمام و انواع ژاکت ها باید جداگانه بشویید.
 • اگر لباس ها را بر اساس جنس پارچه و وزن آن ها دسته بندی کنید، مصرف انرژی کاهش پیدا می کند.

گام چهارم : استفاده از کیسه شستشو

لباس های ظریف را در کیسه های مشبک شستشو قرار دهید. با قرار دادن این گونه لباس ها در کیسه شستشو، شما می توانید از فرسودگی و آسیب زود هنگام لباس های ظریف جلوگیری کنید. کیسه های شستشوی مشبک می توانند در اندازه های مختلفی باشند اما برای محافظت یک یا چند تکه لباس از آن ها استفاده می شود. شستشو با این کیسه ها بسیار ساده می باشد. کافی است که کیسه را به همراه سایر لباس ها در دیگ شستشو قرار بدهید. باید در نظر بگیرید که این کیسه ها، لباس را از پخش شدن رنگ ها محافظت نمی کند. بنابراین باید هنگام شستشوی لباس های ظریف با این کیسه های شستشو، از لباس های همرنگ استفاده کنید.

گام پنجم : لباس های لکه دار را جدا کنید

برخی از لکه ها لازمند که با روش های خاصی پاک شوند. بیشترین نوع لکه هایی که روی لباس ها پدیدار می شوند ناشی از چربی و روغن می باشد که لازم است قبل از شستشوی لباس ها از بین بروند. در ادامه به بررسی یک روش برای حذف لکه های روغن خواهیم پرداخت.

نحوه پاکسازی لکه های چربی یا روغن

اگر روی لباس شما لکه چربی به وجود آمد نگران نباشید. شما می توانید به کمک صابون و یا مایع ظرف شویی لکه چربی را به سادگی از بین ببرید. برای پاکسازی این نوع لکه ها به شیوه زیر عمل کنید:

در مرحله اول، تمام نقاط لکه چربی را با صابون یا مایع لباسشویی بپوشانید. برای لکه های روغن بسیار غلیظ، از صابون های مخصوص لباسشویی استفاده کنید. لکه آغشته به مواد شوینده را با اندکی آب مخلوط کنید و سپس با یک برس کوچک یا حتی با یک مسواک، روی آن بکشید تا کف کند.

در مرحله بعد ابتدا محل لکه را آبکشی کنید و سپس در صورت تمایل با سرکه بشویید. این نکته را در نظر بگیرید که سرکه با وجود ماهیت پاک کنندگی که دارد، خاصیت اسیدی دارد. این مورد باعث کاهش خاصیت قلیایی صابون ها یا مواد شوینده می شود و اثربخشی آن ها را کاهش می دهد. بنابراین از مواد شوینده (صابون) همراه با سرکه استفاده نکنید. پس از تکمیل مراحل شستشو، اجازه دهید لباس در هوا خشک شود. استفاده از خشک کن ممکن است منجر به تثبیت لکه روغن شود. در آخر اگر لکه همچنان باقی ماند، این مراحل را آنقدر تکرار کنید که لکه به طور کامل پاک شود و از بین برود. پس از جدا سازی لباس ها از یکدیگر و پاک سازی لکه ها می توانیم فرایند شستشو با ماشین لباسشویی را آغاز کنیم.

ارسال نظر

برای ارسال نظر باید قسمت های ستاره دار را پر کنید.

*
*

سوالات متداول

موارد زیر ممکن است موجب نخ کش شدن لباس و یا آسیب به پارچه شود:

 • ممکن است برنامه شستشو مناسب با پارچه لباس نباشد. لباسهایی که پارچه ظریف دارند حتما باید با برنامه شستشوی مناسب با همان نوع پارچه شسته شوند.
 • اگر دور خشک کن بالا انتخاب شود امکان آسیب به لباس وجود دارد. در صورتیکه لباسهای شما پارچه ظریف و حساس دارند از دور خشک کن پایین برای خشک کردن آنها استفاده کنید.
 • لباسهایی که دارای زیپ و زیور آلات هستند می توانند در هنگام شستشو موجب نخ کش شدن لباسهای دیگر شوند.
 • سطح درام را چک کنید. فضای داخلی درام باید کاملا صاف و بدون تیزی بر روی آن باشد.

در هنگام استفاده از نرم کننده موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • نرم کننده را تا زیر خط MAX داخل جاپودری بریزید.
 • بهتر است نرم کننده را با آب رقیق کنید.