loader
تمامی محصولات ارائه شده در فروشگاه اینترنتی ایکس ویژن شامل ارسال و نصب رایگان می‌باشد

ظروف قابل شستشو در ماشین ظرفشویی

بعد از خوردن یک غذای خوشمزه، نوبت به سخت‌ترین کار یعنی شستن ظرف‌های چرب و کثیف می‌رسد. کاری که برای اکثر مردم سخت بوده و وجود یک ماشین ظرفشویی خوب این معضل را حل کرده است. ظرفشویی کمک می‌کند تا با کمترین زمان و کمترین مصرف انرژی و با بیشترین بازده ظروف خود را بشویید. تا برای مصرف‌های بعدی آنها را تمیز کنید.

اما آیا همه نوع ظروف را می‌توان در ظرفشویی قرار داد؟ بعضی از ظروف با گذاشتن در ظرفشویی آسیب می بینند. به دلیل اینکه در داخل محفظه شستشو شرایط خاصی به ‌وجود می‌آید و بر مواد ساخت ظروف تاثیر می‌گذارد. قبل از استفاده از ماشین ظرفشویی، باید بدانیم که کدام ظروف قابل شستشو در ماشین ظرفشویی هستند و کدام نه.

این نوع آسیب‌ها به سبب درجه حرارت بالا، مواد شیمیایی قوی، ارتباط طولانی مدت با آب و یا خشک کردن اجباری با هوای گرم باشد.

به همین جهت در اینجا سعی می‌کنیم تمام نکات ظروف قابل شستشو در ظرفشویی را برای شما بیان کنیم. تا با خیالی آسوده از آن استفاده کرده و نگران خراب شدن ماشین و ظروف خود نباشید.

نماد ایمنی بر روی ظروف

اولین نکته‌ای که هنگام گذاشتن ظروف در ظرفشویی باید توجه کرد؛ بودن نماد ایمنی بر روی ظروف است. اگر دقت کنید این نماد را می‌توانید پشت ظروف، روی دسته و یا روی بسته بندی ظروف مشاهده کنید. این نماد به صورت یک جعبه مربعی شکل که در داخل آن شکل بشقاب، لیوان یا هر دوی آنها است. همراه با آنها قطرات آب را نیز می‌توان مشاهده کرد.

این نماد نشان دهنده آن است که شما به راحتی می‌توانید ظروف خود را در داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید. و دیگر نگران خراب شدن آنها نباشید.

اگرچه مقدار زیادی از ظروف دارای این نماد و قابل شستشو در ماشین ظرفشویی هستند. اما برخی از آنها به مقدار کمی TLC و تمیزی کمتری احتیاج دارند.

ظروف قابل شستشو در ماشین ظرفشویی

شست و شوی ظروف چینی و سرامیکی

از پرمصرف ترین ظروف در منازل، به خصوص وقتی که مهمان در منزل دارید، ظروف چینی و سرامیکی است. برای شستن این ظروف در ماشین ظرفشویی ابتدا باید ظرفها را از مواد غذایی باقی مانده پاک کرده و بعد با فاصله در ماشین قرار دهید و بعد برنامه مربوطه را انتخاب کرده و ماشین را روشن می‌کنیم؛ اما برای شستن این نوع ظروف باید یکسری نکات را رعایت کنید:

قرار ندادن نزدیک به هم ظروف در سبدهای ماشین ظرفشویی

قرارندادن این ظروف در کنار ظروف فلزی

استفاده نکردن از دمای بالای 60 درجه سانتی‌گراد

امروزه ظروف چینی و سرامیکی هم از مواد مختلفی ساخته می‌شوند که آنها نیز با آب داغ و یا مواد شوینده، واکنش‌های متفاوتی دارند، که باعث می‌شود بعضی از آنها را نتوان در داخل ماشین ظرفشویی گذاشت. برای شستن این ظروف به علامت ایمنی که پشت آنها قرار دارد توجه کنید.

نکته قابل توجه در ظروف چینی این است که ظروف چینی گران قیمت و ظریفی که دارای آبکاری طلا هستند را هیچگاه داخل ماشین ظرفشویی قرار ندهید. زیرا ممکن است به طرح ظروف و نوارهای طلایی آن آسیب زده شود.

شستشو ظروف ملامین

یکی دیگر از ظروفی که بسیاری از خانواده‌ها در خانه خود استفاده می‌کنند، ظروف ملامینی است. این ظرفها دارای وزن سبک، مقاومت بالا در برابر ضربه هستند. شاید به دلیل بالا بودن تنوع ظروف، در کمتر خانه‌ای این ظروف دیده شوند اما به دلیل طراحی‌های جدیدتر ، هنوز هم در بسیاری از خانه‌ها جایگاه خود را حفظ کرده است.

برای شستن ظروف ملامین در ماشین ظرفشویی هیچ مانعی وجود ندارد وشما با خیالی راحت می‌توانید آنها را با ماشین ظرفشویی خود بشویید. زیرا این ظروف می‌توانند حرارت آب ماشین را تحمل کنند و در شستشوی مداوم یا رطوبت آسیب ندیده و رنگ آن تغییر نمی‌کند. همچنین این نوع ظروف از سایر ظروف زودتر خشک می‌شوند.

ظروف استیل را چگونه بشوریم؟

یه دلیل ویژگی‌های خاصی که ظروف استیل دارند بسیار مورد استفاده هستند. از ویژگی‌های این ظروف می توان به مقاوم بودن دربرابر لکه، خوردگی و زنگ زدگی اشاره کرد. این نوع از ظروف به تازگی با طراحی‌های زیبا و جدیدی که داشته است؛ توانسته جای خود را بیش از پیش در آشپزخانه‌ها باز کند. این نوع ظروف نیز در ظرفشویی قابل شستشو هستند. البته به شرط اینکه قبل از گذاشتن در ماشین، موادغذایی اضافه را دور ریخته و از موادشوینده با کیفیت استفاده کنید.

دقت در شستشوی ظروف پلاستیکی

بد نیست بدانید ظروفی که دارای پلاستیک فشرده و سخت هستند نیز قابل شستشو در ظرفشویی هستند. می بایست در طبقه بالایی ماشین  به دور از اجزای گرم کننده و شستشوهای عمیق و ضدعفونی کننده‌ها قرار داده شوند. اما با این حال سعی کنید ظرفهای پلاستیکی خود را در ماشین ظرفشویی قرار ندهید. زیرا در بعضی مواقع این ظروف براثر استفاده زیاد از ظرفشویی،  نازک و فرسوده و یا دچار خط و خش می‌شوند.

ظروف شیشه‌ای و نگهداری از آن

ظروف شیشه‌ای یکی از پرمصرف‌ترین لوازم در خانه می‌باشد، که بهترین راه برای شستشوی آنها ماشین ظرفشویی است. اما اغلب برخی از آنها با شستشوی مکرر و دمای بالا کدر و تیره می‌شوند. دلیل این کدر شدن ظرفها، سختی آب و خوردگی است. البته راه‌هایی برای جلوگیری از این کدر شدن وجود دارد؛ مانند استفاده از جرمگیر ماشین ظرفشویی، استفاده از دمای پایین برای ظروف شیشه‌ای ظریف، باز گذاشتن در ماشین ظرفشویی برای خارج شدن بخار اضافی و… .

ظروف سیلیکونی

این نوع از ظروف مانند کفگیر و قاشق و چنگال نیز قابلیت شستشو در ماشین ظرفشویی را دارند که در اکثر ماشین ظرفشویی‌ها دارای سبد مخصوص هستند. البته باید در مورد چاقوهایی که دارای دست‌های پلاستیکی هستند، احتیاط کرد.

حال نوبت این شده است که بدانیم، چه ظروفی قابلیت شستشو با ماشین ظرفشویی را ندارند.

ظروف چدنی

قابلمه‌های چدنی، یکی از ظروف پرکاربرد در آشپزخانه است، اما متاسفانه نمی‌توان با ماشین ظرفشویی آنها را شست. با آنکه فشاربالای آب، گرما و مواد شوینده روغن‌های لازم را از چدن پاک می‌کند اما باعث خراب شدن و از بین رفتن پوشش‌های نچسب ظروف و تغییر رنگ آنها می‌شود.

شستن ظروف چوبی

قدرتمند بودن مواد شوینده و درجه حرارت بالای ظرفشویی، باعث ازبین رفتن روغن طبیعی چوب و شکستگی و ترک خوردن و یا متورم شدن آنها می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود که این ظروف را با دست و شوینده‌های ملایم و همراه با آب ولرم بشویید تا ازبین نروند.

ظروف مسی و شستشوی آن

امروزه این نوع از ظروف که استفاده از آنها به دلیل زیبایی و خاصیت درمانیشان بسیار رواج پیدا کرده است ، به دلیل در امان بودن از تغییر رنگ و یا آسیب جدی نباید در ماشین ظرفشویی قرار گیرند.

از ظرفشویی برای ظروف آلومینیومی به هیچ عنوان استفاده نکنید. زیرا باعث رنگ رفتگی و از بین رفتن آنها می‌شوید. این نوع ظروف تحت تاثیر مواد شوینده و دمای بالا دارای پوشش خاکستری تیره می‌شوند که این نوع پوشش باعث لکه‌دارشدن آنها شده و آثار آن روی دست باقی می‌ماند.

تمیز کردن ظروف پلاستیکی

یکسری از ظروف پلاستیک را نباید در ماشین ظرفشویی قرار داد:

لیوان‌، بشقاب، چنگال و قاشق پلاستیکی یکبار مصرف

ظروف پلاستیکی بدون نماد قابل شستشو با ماشین ظرفشویی

ظروف پلاستیکی با قطعات چسب‌دار

ظروف پلاستیکی نازک

چاقوی آشپزخانه

به طور کلی، قانونی برای چاقوها وجود دارد که آنها نباید زیر آب داغ و به مدت طولانی قرار بگیرند، زیرا کارایی و تیز بودن خود را از دست می‌دهند. پس این ظرفها نیز نمی‌توانند در ماشین ظرفشویی قرار گیرند.

در پایان

برای اینکه بتوانید با شستن ظروف خود در ماشین ظرفشویی از عمر آنها کم نکرده و آسیبی به آنها نزنید، حتما این مقاله را مطالعه کرده و براساس جنس ظروف، شستن آنها را به ماشین ظرفشویی خود بسپارید. البته ماشین ظرفشویی‌های جدید و به روز ، دارای امکاناتی است که شما می توانید اکثر ظروف را با کمترین آسیب بشویید.

نظرات 1

 1. زهرا یعقوبی آرویی

  سلام ممنون میشم بفرمایید رومیزی 5 نفر دارید یا خیر
  جسارت رومیزی تا چند نفر موجود است راهنمایی بفرمایید سپاس فراوان

ارسال نظر

برای ارسال نظر باید قسمت های ستاره دار را پر کنید.

*
*

سوالات متداول

موارد زیر ممکن است موجب نخ کش شدن لباس و یا آسیب به پارچه شود:

 • ممکن است برنامه شستشو مناسب با پارچه لباس نباشد. لباسهایی که پارچه ظریف دارند حتما باید با برنامه شستشوی مناسب با همان نوع پارچه شسته شوند.
 • اگر دور خشک کن بالا انتخاب شود امکان آسیب به لباس وجود دارد. در صورتیکه لباسهای شما پارچه ظریف و حساس دارند از دور خشک کن پایین برای خشک کردن آنها استفاده کنید.
 • لباسهایی که دارای زیپ و زیور آلات هستند می توانند در هنگام شستشو موجب نخ کش شدن لباسهای دیگر شوند.
 • سطح درام را چک کنید. فضای داخلی درام باید کاملا صاف و بدون تیزی بر روی آن باشد.

در هنگام استفاده از نرم کننده موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • نرم کننده را تا زیر خط MAX داخل جاپودری بریزید.
 • بهتر است نرم کننده را با آب رقیق کنید.